دانه های عربیکا و روبوستا

مقایسه قهوه عربیکا و روبوستا

عربیکا یا روبوستا؟ این اولین سوالی است که وقتی میخواهید وارد دنیای نوشیدنی های قهوه شوید باید از خود بپرسید. هرکدام از آنها طعم و خاصیت متفاوتی دارند و خیلی اوقات از مخلوط آن ها استفاده میشود. این بررسی و مقایسه قهوه عربیکا و روبوستا به شما کمک میکند تا طبق سلیقه و علاقه خود دانه مورد نظرتان را انتخاب کنید.

قهوه عربیکا چیست؟

قهوه عربیکا از دانه های گیاه Arabica  که زادگاه آن اتیوپی است، به دست می آید. عربیکا محبوب ترین نوع قهوه در جهان است که معادل بیش از 60 درصد نوشیدنی های قهوه از آن تهیه میشود. انواع محبوب قهوه عربیکا عبارتند از:

  • تایپیکا
  • کاتورا
  • کونا
  • پاکامارا
  • ویلالوبوس

قهوه روبوستا چیست؟

قهوه روبوستا قهوه ای است که از دانه های گیاه Canephora تهیه می شود و زادگاه آن آفریقاست. قهوه روبوستا تلخ است و عمدتاً در قهوه فوری، اسپرسو و به عنوان پرکننده (اشباع کننده) در مخلوط های خاصی از قهوه آسیاب شده (پودر قهوه) استفاده می شود.

مقایسه قهوه عربیکا و روبوستا

بیشک علاقه مندان به قهوه کلمات “Robusta” یا “Arabica” را شنیده اند. اگر با هیچ کدام آشنا نیستید، این دو اصطلاح دو دانه مختلف را که به صورت تجاری رشد می کنند را توصیف می کنند. آنها از این نظر یکسان هستند که وقتی برداشت می شوند، برشته یا رُست می شوند و در نهایت دم می شوند تا تبدیل به چیزی جادویی شوند که ما آن را قهوه می نامیم. با این حال، اینجاست که شباهت ها به پایان می رسد. عربیکا و روبوستا از نظر طعم، محیط های رشد، قیمت و کیفیت متفاوت هستند:

مقایسه مشخصات قهوه عربیکا و روبوستا
مشخصات عربیکا روبوستا
میزان تولید جهانی ۷۰٪ ۳۰٪
ارتفاع مورد نیاز برای کشت ۶۰۰ تا ۲۲۰۰ متر از سطح دریا ۰ تا ۸۰۰ متر از سطح دریا
میزان بارش مورد نیاز برای کشت ۱۲۰۰ تا ۲۲۰۰ میلیمتر ۲۲۰۰ تا ۳۰۰۰ میلیمتر
دمای مورد نیاز کشت ۱۲ تا ۲۴ درجه سانتیگراد ۱۸ تا ۳۶ درجه سانتیگراد
زمان از غنچه تا میوه ۹ ماه ۱۰ تا ۱۱ ماه
بازده کشت (کیلوگرم دانه بر هکتار) ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ ۲۳۰۰ تا ۴۰۰۰
میزان کافئین ۱٫۲ تا ۱٫۵٪ ۲٫۲ تا ۲٫۷٪
میزان اسید کلروژنیک ۵٫۵ تا ۸٪ ۷ تا ۱۰٪
میزان چربی ۱۵ تا ۱۷٪ ۱۰٫۵ تا ۱۱٪
میزان شکر (ساکارز) ۶ تا ۹٪ ۳ تا ۷٪
مشخصه طعم اسیدی (ترش) تلخ، قوی

مزه :

بسیاری از مردم فکر می کنند که روبوستا طعمی شبیه بلغور جو دوسر دارد، چیزی بین ملایم و تند. بعضی دیگر طعم آن را مثل لاستیک سوخته یا لاستیک توصیف میکنند. دانه روبوستای رست نشده بوی بادام زمینی خام می دهد. از طرف دیگر عربیکا دارای طیف طعمی وسیعی است (بسته به نوع آن). محدوده طعم آن از شیرین-نرم تا تیز-تند متفاوت است. دانه عربیکا وقتی رست نشده بوی زغال اخته می دهد. رایحه برشته شده آنها به عنوان عطر با تُن هایی از میوه و شکر توصیف می شود.

میزان کافئین :

یکی از دلایلی که طعم روبوستا خوب نیست این است که نسبت به عربیکا کافئین بیشتری دارد. که ممکن است چیز مثبتی به نظر برسد اما کافئین طعم تلخی دارد که آن را به نوشیدنی ناخوشایندی تبدیل می کند. در واقع دانه روبوستا 2.7 درصد کافئین دارد که تقریباً دو برابر 1.5 درصد عربیکا است.

قیمت:

روبوستا بسیار ارزانتر از عربیکا است، و اما برای محیط زیست (به دلیل تک کشتی بودن) و ذائقه شما (به دلیل طعم لخش) ایده آل نیست. پرورش دهندگان روبوستا از روش تک کشت استفاده می کنند، به معنای کشت یک گیاه هر سال در یک مکان. این فرآیند فضای بیشتری برای کشت نیاز دارد و شامل بریدن درختان برای کشت مجدد میشود. از آنجایی که روبوستا نسبت به عربیکا گیاه انعطاف‌پذیرتری (از لحاظ کِشت) است، می‌توان آن را در مکان‌های بیشتری پرورش داد، که منجر به خرید مقادیر زیادی از جنگل‌های بارانی توسط شرکت‌های بزرگ، قطع زمین و کاشت دانه‌های روبوستا شده است. زمانی که تک کشتی بیش از حد انجام شود، خاک فرسایش پیدا میکند و مواد مغذی خاک را تقریباً غیرقابل استفاده می کند و از بین می برد.
از آنجایی که کاشت و رشد عربیکا سخت تر است، قیمت آن گران تر از روبوستا است. و برخی از شرکت ها حتی ممکن است برای صرفه جویی در هزینه، روبوستا را با عربیکای خود مخلوط کنند.

محیط رشد :

دانه‌های روبوستا از یک گیاه منعطف (از لحاظ کشت) می‌آیند که می‌توان آن را در ارتفاعات کم 200 تا 800 متر کشت کرد. دانه های روبوستا خیلی مستعد آسیب آفات نیستند و در هر هکتار محصولات نهایی بیشتری تولید می کنند و به هزینه های تولید نسبتاً پایینی نیاز دارند. برعکس، دانه های قهوه عربیکا شکننده هستند و باید در آب و هوای سرد و نیمه گرمسیری رشد کنند. دانه های عربیکا نیز به رطوبت زیاد، خاک غنی، سایه و آفتاب نیاز دارند. دانه‌های عربیکا به دلیل شکنندگی، در برابر حمله آفات مختلف آسیب‌پذیر هستند و می‌توانند در دماهای سرد یا مدیریت ضعیف آسیب ببینند. این نوع دانه در ارتفاعات بالاتر (600 تا 2000 متر) نیاز به رشد دارد.

منابع :

Arabica vs. Robusta: The Ultimate Guide To Types of Coffee

10 DIFFERENCES BETWEEN ROBUSTA & ARABICA COFFEE

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید


شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید:

ارسال رایگان برای سفارش های بالای 500 هزار تومان